0603B122J250CT
Mfr.Part #
0603B122J250CT
Description
MLCC 1200PF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Form :
Not Required
Negative Tolerance :
5
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
Not Required
Microwave Application :
yes
Product Depth (mm) :
0.8
Tolerance :
5%
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Case Style :
Ceramic Chip
Width :
0.8
Capacitance Value :
0.0012uF
ECCN (US) :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Voltage - Rated :
25V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Height :
Number of Terminals :
2
Rad Hardened :
No
Brand :
Walsin
Lead Style :
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Walsin
Capacitance :
1200(pF)
Mounting Style :
Surface Mount
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 2
Multilayer :
yes
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Diameter (mm) :
Construction :
Flat
Termination :
Standard
Positive Tolerance :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
Temperature Coefficient :
15%
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance (+ or -) :
5%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Length (mm) :
1.6
Dissipation Factor (%) :
3.5
Mounting :
Length :
1.6
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
25Vdc
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Reel
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Datasheets
0603B122J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B122J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:25Vdc, 0603B122J250CT pinout, 0603B122J250CT datasheet PDF, 0603B122J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B122J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B122J250CT
- 1200(pF) 25V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603