0603B121M160CT
Mfr.Part #
0603B121M160CT
Description
MLCC 120PF 16V X7R 0603
Length :
1.6
Package / Case :
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
RoHS :
Details
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Product Length (mm) :
1.6
Termination :
Standard
Construction :
Flat
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting :
CERAMIC CAPACITOR
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
yes
Voltage - Rated :
16V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Negative Tolerance :
20
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
HTS Code :
Brand :
Walsin
Surface Mount :
Series :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Width :
0.8
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Tolerance :
20%
Multilayer :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
16VDC
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product :
General Type MLCCs
Positive Tolerance :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Class :
Class 2
Dissipation Factor (%) :
3.5
Capacitance Value :
120pF
Product Depth (mm) :
0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Height (mm) :
Features :
Size Code :
Lead Style :
Capacitance :
120pF
Ratings :
X7R
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Ceramic Chip
Type :
General Purpose MLCCs
Termination Style :
Pad
Mounting Feature :
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
0603B121M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B121M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 0603B121M160CT pinout, 0603B121M160CT datasheet PDF, 0603B121M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B121M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B121M160CT
- 120pF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603