0603B121M101CT
Mfr.Part #
0603B121M101CT
Description
MLCC 120PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
20
Pbfree Code :
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
120pF
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
20
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Termination :
Standard
Ratings :
Voltage - Rated :
100V
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Height (mm) :
0.8
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SIZE(GENERAL)
Features :
Dielectric :
X7R
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
Walsin
Microwave Application :
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Length :
1.6
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage :
100Vdc
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dissipation Factor (%) :
2.5
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
Construction :
Flat
Product Depth (mm) :
0.8
Termination Style :
Pad
Product Length (mm) :
1.6
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance Value :
120pF
ECCN (US) :
Ceramic
Mounting Feature :
e3
Mounting :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15%
Height :
Width :
Class :
Class 2
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
20%
Datasheets
0603B121M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B121M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, Package / Case:0603, Type:General Purpose MLCCs, 0603B121M101CT pinout, 0603B121M101CT datasheet PDF, 0603B121M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B121M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B121M101CT
SIZE(GENERAL) 120pF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603