0603B105M100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603B105M100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1UF 10V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Size Code :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Length :
1.6
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dielectric :
X7R
Capacitance Value :
1uF
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Product Status :
Active
Multilayer :
yes
Features :
RoHS :
Details
Negative Tolerance :
20
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Capacitance :
1.0uF
Termination :
Standard
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
10VDC
Termination Style :
Pad
Type :
General Purpose MLCCs
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
20%
Series :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
0.8
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
15%