0603B103J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603B103J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
10000pF
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
Depth :
800μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
0.8mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Height :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
0603B103J500CT
Walsin Technology 0603B103J500CT
10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)