0402ZG823ZAT2A
Mfr.Part #
0402ZG823ZAT2A
Description
CAP CER 0.082UF 10V Y5V 0402
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.082µF
HTS Code :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
Y5V F
Tolerance :
-20% +80%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
Y5V
Datasheets
0402ZG823ZAT2A
KYOCERA AVX 0402ZG823ZAT2A
0.082μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
0402ZG823ZAT2A Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
0402ZG823ZAT2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V