0402ZD333KAT2A
Mfr.Part #
0402ZD333KAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Height :
560μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
0402ZD333KAT2A
KYOCERA AVX 0402ZD333KAT2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)