0402ZC821KAT2A
Mfr.Part #
0402ZC821KAT2A
Description
CAP CER 820PF 10V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
820pF
Height :
0.56mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Datasheets
0402ZC821KAT2A
KYOCERA AVX 0402ZC821KAT2A
820pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)