0402ZC471JAT2A
Mfr.Part #
0402ZC471JAT2A
Description
CAP CER 470PF 10V X7R 0402
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
1mm
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
Height :
0.56mm
Datasheets
0402ZC471JAT2A
KYOCERA AVX 0402ZC471JAT2A
470pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)