0402ZC331JAT2A
Mfr.Part #
0402ZC331JAT2A
Description
CAP CER 330PF 10V X7R 0402
2
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
0.56mm
Capacitance :
330pF
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
Datasheets
0402ZC331JAT2A
KYOCERA AVX 0402ZC331JAT2A
330pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)