0402ZC222JAT2A
Mfr.Part #
0402ZC222JAT2A
Description
CAP CER 2200PF 10V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.5mm
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Height :
0.56mm
558.8μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0402ZC222JAT2A
KYOCERA AVX 0402ZC222JAT2A
2200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)