0402ZC104KAT2A
Mfr.Part #
0402ZC104KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Height :
560μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
500μm
Datasheets
0402ZC104KAT2A
KYOCERA AVX 0402ZC104KAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)