0402ZC103KAJ2A
Mfr.Part #
0402ZC103KAJ2A
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated DC :
10V
Length :
990.6μm
Width :
508μm
X7R
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Thickness :
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Dielectric :
Datasheets
0402ZC103KAJ2A
KYOCERA AVX 0402ZC103KAJ2A
10000pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
0402ZC103KAJ2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 10V.
0402ZC103KAJ2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V