0402ZC103KA72A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402ZC103KA72A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Weight :
652.039032μg
Length :
1mm
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Thickness :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
0402ZC103KA72A
KYOCERA AVX 0402ZC103KA72A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
0402ZC103KA72A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
0402ZC103KA72A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V