0402YJ2R0BBWTR
Mfr.Part #
0402YJ2R0BBWTR
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP THIN FILM 2PF 16V 0402
Product Category :
Thin Film Capacitors
Capacitance :
2pF
Width :
0.55mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.1pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.1 PICO FARAD
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
400μm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
Weight :
652.039032μg
Series :
Accu-P®
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V