0402YJ2R0BBSTR
Mfr.Part #
0402YJ2R0BBSTR
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP THIN FILM 2PF 16V 0402
Product Category :
Thin Film Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Height :
406.4μm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1pF
Width :
0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
2pF
Radiation Hardening :
No
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Case Code (Imperial) :
EAR99
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
Accu-P®
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Additional Feature :
CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.1 PICO FARAD
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1mm