0402YJ1R0PBSTR
Mfr.Part #
0402YJ1R0PBSTR
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP THIN FILM 1PF 16V 0402
Product Category :
Thin Film Capacitors
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
Accu-P®
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.02pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Width :
0.55mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Published :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Packing Method :
TR
Depth :
550μm
Length :
1mm
Weight :
652.039032μg
Height :
400μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1pF
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V