0402YJ1R0ABWTR
Mfr.Part #
0402YJ1R0ABWTR
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP THIN FILM 1PF 16V 0402
Product Category :
Thin Film Capacitors
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Length :
1mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Capacitance :
1pF
Height :
406.4μm
Width :
0.55mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.05pF
1 (Unlimited)
Series :
Accu-P®
Additional Feature :
CAPACITANCE TOLERANCE IS 0.05 PICO FARAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Case Code (Metric) :
Depth :
550μm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm