0402YJ100FBSTR
Mfr.Part #
0402YJ100FBSTR
Description
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
Stock
104
In Stock :
104
Product Category :
Thin Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Self Resonant Frequency :
2.4GHz
Mount :
Surface Mount
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Number of Pins :
Height :
400μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
16V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10pF
Packing Method :
TR
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Case Code (Metric) :
1005
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
16V
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Accu-P®
Case Code (Imperial) :
0402
Tolerance :
±1%
Published :
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Width :
0.55mm
Depth :
550μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated AC :
16V
1 (Unlimited)
Datasheets
0402YJ100FBSTR
Introducing Thin Film Capacitors KYOCERA AVX 0402YJ100FBSTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:0402 (1005 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:16V, Number of Terminations:2, 0402YJ100FBSTR pinout, 0402YJ100FBSTR datasheet PDF, 0402YJ100FBSTR amp .Beyond Thin Film Capacitors KYOCERA AVX 0402YJ100FBSTR ,we also offer 04023J1R2ABSTR, 04023J0R4ABSTR, 04023J1R5BBSTR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.