0402YG333ZAT2A
Mfr.Part #
0402YG333ZAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 16V Y5V 0402
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
-20% +80%
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
16V
Weight :
652.039032μg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Dielectric :
Y5V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.033µF
Temperature Coefficient :
Y5V F
Height :
560μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Custom Capabilities :
Contact Factory For Exact Quantity
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Published :
Operating Temperature :
-30°C~85°C