0402YG153ZAT2A
Mfr.Part #
0402YG153ZAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 16V Y5V 0402
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1mm
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
-20% +80%
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
Y5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Custom Capabilities :
Contact Factory For Exact Quantity
Pbfree Code :
yes
Height :
0.56mm
Width :
0.5mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
0402YG
Capacitance :
0.015µF
Depth :
500μm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
Y5V F
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
0402YG153ZAT2A
KYOCERA AVX 0402YG153ZAT2A
0402YG 0.015μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
0402YG153ZAT2A Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
0402YG153ZAT2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V