0402YD475MAT2A
Mfr.Part #
0402YD475MAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0402
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
0.71mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
4.7μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
NON-POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.028 0.71mm
Length :
1mm
Surface Mount :
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
0402YD475MAT2A
KYOCERA AVX 0402YD475MAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)