0402YD103KAT2A
Mfr.Part #
0402YD103KAT2A
Description
CAP CER 10000PF 16V X5R 0402
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
12 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±10%
Published :
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
HTS Code :
Datasheets
0402YD103KAT2A
KYOCERA AVX 0402YD103KAT2A
10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)