0402YC392KAT4A
Mfr.Part #
0402YC392KAT4A
Description
CAP CER SMD
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
0.56mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1mm
Pbfree Code :
yes
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
3.9nF
HTS Code :
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Operating Temperature (Max) :
125°C
Multilayer :
Negative Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
0402YC392KAT4A
KYOCERA AVX 0402YC392KAT4A
3.9nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0402