0402YC332K4T4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402YC332K4T4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Reference Standard :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
0.5mm
Published :
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
3.3nF
Number of Terminations :
2
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
0402YC332K4T4A
KYOCERA AVX 0402YC332K4T4A
3.3nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402