0402YC223KAT2A
Mfr.Part #
0402YC223KAT2A
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated AC :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
558.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Material :
No
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2003
Capacitance :
0.022µF
Case Code (Metric) :
1005
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
PCB, Surface Mount
Height :
560μm
Length :
1mm
Depth :
500μm
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
0402 (1005 Metric)
Voltage :
16V
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Datasheets
0402YC223KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0402YC223KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402 (1005 Metric), Voltage:16V, Number of Pins:2, 0402YC223KAT2A pinout, 0402YC223KAT2A datasheet PDF, 0402YC223KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0402YC223KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 0402YC223KAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)