0402YC222KAT4A
Mfr.Part #
0402YC222KAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.5mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
1mm
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
12 Weeks
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
2.2nF
Multilayer :
Height :
0.56mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
0402YC222KAT4A
KYOCERA AVX 0402YC222KAT4A
2.2nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0402