0402YC151MAT2A
Mfr.Part #
0402YC151MAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0402
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Depth :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
0.56mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
yes
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
150pF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
0402YC151MAT2A
KYOCERA AVX 0402YC151MAT2A
150pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)