0402YC122MAT4A
Mfr.Part #
0402YC122MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Series :
SIZE(X7R)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
12 Weeks
Positive Tolerance :
20%
Length :
1mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.5mm
Negative Tolerance :
20%
ROHS3 Compliant
Height :
0.56mm
Pbfree Code :
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.0012μF
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
0402YC122MAT4A
KYOCERA AVX 0402YC122MAT4A
SIZE(X7R) 0.0012μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations