0402YC103MAT2A
Mfr.Part #
0402YC103MAT2A
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
1005
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Case Code (Imperial) :
0402
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
500μm
Voltage :
16V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
560μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Length :
1mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm