0402YC102MAT2A
Mfr.Part #
0402YC102MAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
0.56mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
1000pF
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
3.5 %
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
500μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
12 Weeks
Published :
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0402YC102MAT2A
KYOCERA AVX 0402YC102MAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)