0402YC102M4T2A
Mfr.Part #
0402YC102M4T2A
Description
CAP CER SMD
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
1mm
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
1nF
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature (Max) :
125°C
yes
Tolerance :
20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Package / Case :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
0402YC102M4T2A
KYOCERA AVX 0402YC102M4T2A
1nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402