0402YA680JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402YA680JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 16V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
550μm
Depth :
500μm
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
68pF
Width :
0.5mm
Published :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm