0402YA470JAT2A
Mfr.Part #
0402YA470JAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 16V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Dielectric :
C0G
Length :
1mm
EAR99
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Capacitance :
47pF
Thickness :
558.8μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
16V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Depth :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Datasheets
0402YA470JAT2A
KYOCERA AVX 0402YA470JAT2A
47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)