0402YA360JAT2A
Mfr.Part #
0402YA360JAT2A
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 16V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Published :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
36pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Width :
508μm
Length :
990.6μm
Thickness :
558.8μm
Datasheets
0402YA360JAT2A
KYOCERA AVX 0402YA360JAT2A
36pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)