0402YA180GAT2A
Mfr.Part #
0402YA180GAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
2%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.5mm
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
Capacitance :
18pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
1mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.56mm
Negative Tolerance :
2%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
16V
HTS Code :
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
0402YA180GAT2A
18pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402