0402YA120KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402YA120KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 16V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
REACH SVHC :
Unknown
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
12pF
Voltage - Rated DC :
16V
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
0.56mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
558.8μm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
0.5mm
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Datasheets
0402YA120KAT2A
KYOCERA AVX 0402YA120KAT2A
12pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)