0402N8R2B160CT
Mfr.Part #
0402N8R2B160CT
Description
MLCC 8.2PF 16V NPO 0402
Negative Tolerance :
1.22
Capacitance :
8.2pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
1.22
Width :
0.5 mm
Tolerance :
0.1 pF
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5 mm
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1 mm
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
0402N8R2B160CT
Walsin Technology 0402N8R2B160CT
- CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 0.1pF 8.2pF