0402N2R2C101CT
Mfr.Part #
0402N2R2C101CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2.2PF 100V NPO 0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.5
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Length :
1
Termination Style :
SMD/SMT
yes
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
0.25 pF
Capacitance :
2.2pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SIZE(GENERAL)
- 55 C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Features :
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Size Code :
HTS Code :
Negative Tolerance :
Dielectric :
C0G (NP0)
Width :
0.5
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
+ 125 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
0402N2R2C101CT
Walsin Technology 0402N2R2C101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 0.25pF 2.2pF