0402N121G101CT
Mfr.Part #
0402N121G101CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 120PF 100V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
yes
HTS Code :
Lead Style :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Features :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±2%
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.5
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5
Length :
1
Capacitance :
120 pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
MouseReel
Datasheets
0402N121G101CT
Walsin Technology 0402N121G101CT
120 pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)