0402HS-240EGTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402HS-240EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 24NH 400MA 300MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.4A
Tolerance :
±2%
Test Frequency :
250MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
24nH
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
0402HS
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
300mOhm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
2.7GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.030W 1.27mmx0.76mm
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ceramic
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating (Amps) :
400mA
Datasheets
0402HS-240EGTS
Delta Electronics 0402HS-240EGTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD