0402HM-9N1EKTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402HM-9N1EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 9.1NH 540MA 140MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
9.1nH
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ceramic
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating (Amps) :
540mA
Size / Dimension :
0.045Lx0.028W 1.15mmx0.70mm
Series :
0402HM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.54A
DC Resistance (DCR) :
140mOhm
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
100MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Datasheets
0402HM-9N1EKTS
Delta Electronics 0402HM-9N1EKTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD