0402HM-8N2EGTS
Mfr.Part #
0402HM-8N2EGTS
Description
FIXED IND 8.2NH 540MA 140MOHM SM
Series :
0402HM
Test Frequency :
100MHz
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Rated Current-Max :
0.54A
Current Rating (Amps) :
540mA
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
DC Resistance (DCR) :
140mOhm
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.045Lx0.028W 1.15mmx0.70mm
Material - Core :
Ceramic
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
8.2nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
0402HM-8N2EGTS
Delta Electronics 0402HM-8N2EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD