0402HM-5N8EJTS
Mfr.Part #
0402HM-5N8EJTS
Description
FIXED IND 5.8NH 700MA 120MOHM SM
16 Weeks
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Wirewound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Series :
0402HM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100MHz
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Inductance :
5.8nH
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
700mA
Size / Dimension :
0.045Lx0.028W 1.15mmx0.70mm
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Rated Current-Max :
0.7A
Datasheets
0402HM-5N8EJTS
Delta Electronics 0402HM-5N8EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD