0402HM-560EGTS
Mfr.Part #
0402HM-560EGTS
Description
FIXED IND 56NH 200MA 1.17OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Surface Mount :
yes
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
1.17Ohm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
100MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Inductance :
56nH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
200mA
Number of Functions :
1
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Q @ Freq :
25 @ 200MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
0.2A
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.045Lx0.028W 1.15mmx0.70mm
Series :
0402HM
Datasheets
0402HM-560EGTS
Delta Electronics 0402HM-560EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD