0402HM-270EKTS
Mfr.Part #
0402HM-270EKTS
Description
FIXED IND 27NH 280MA 520MOHM SMD
DC Resistance (DCR) :
520mOhm
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Current Rating (Amps) :
280mA
Series :
0402HM
Frequency - Self Resonant :
3.5GHz
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Rated Current-Max :
0.28A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Shielding :
Unshielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.045Lx0.028W 1.15mmx0.70mm
Inductance :
27nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Datasheets
0402HM-270EKTS
Delta Electronics 0402HM-270EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD