0402DF-770XJRW
Mfr.Part #
0402DF-770XJRW
Description
FIXED IND 77NH 1.1A 72 MOHM SMD
Stock
874
In Stock :
874
Supplier Device Package :
0402
Case/Size Code :
0402
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Width :
0.66 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Tolerance :
5 %
Current Rating (Amps) :
1.1 A
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Length :
1.11 mm
Application :
Cellular
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
Power Inductors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.66mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product :
Power Inductors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 8 hours ago)
Packaging :
Reel
Core Material :
Ferrite
Package Height :
0.66 mm
Rated Current-Max :
1.1 A
Product Type :
Fixed Inductors
Height :
0.66 mm
Test Frequency :
7.9 MHz
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.044 L x 0.026 W (1.11mm x 0.66mm)
DC Resistance :
0.072 Ω
Termination :
Standard
Self Resonant Frequency :
2.05 GHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
72mOhm Max
Product Status :
Active
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
2.05GHz
Inductance :
77 nH
Series :
0402DF
Type :
Wirewound
Reference Standard :
AEC-Q200
Core Type :
Wirewound
Inductance-Nom (L) :
0.077 µH
Brand :
Package Length :
1.11 mm
Width :
0.66 mm
Qualification :
Datasheets
0402DF-770XJRW
COILCRAFT 0402DF-770XJRW
0402DF-770XJRW datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD