0402DC-7N9XGRW
Mfr.Part #
0402DC-7N9XGRW
Description
FIXED IND 7.9NH 1.6A 70MOHM SMD
Package Height :
0.65 mm
Core Material :
Ceramic
Inductance-Nom (L) :
0.0079 µH
Frequency - Self Resonant :
8.74GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coilcraft Inc
DC Resistance :
0.07 Ω
Series :
0402DC
Package Length :
1.11 mm
Type :
Drum Core, Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Case/Size Code :
Q @ Freq :
71 @ 900MHz
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Material - Core :
Ceramic
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Test Frequency :
0.25 MHz
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.044 L x 0.026 W (1.11mm x 0.66mm)
Rated Current-Max :
1.6 A
Inductance :
7.9 nH
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Package Width :
0.66 mm
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Datasheets
0402DC-7N9XGRW
0402DC-7N9XGRW datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD