0402DC-2N5XJRW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402DC-2N5XJRW
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.5NH 750MA 210MOHM SM
Stock
798
In Stock :
798
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.0025 µH
Coilcraft Inc
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Package Width :
0.66 mm
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance :
0.21 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant :
16GHz
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
0402DC
Rated Current-Max :
0.75 A
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
31 @ 900MHz
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
750 mA
Core Material :
Ceramic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Strip
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Current - Saturation (Isat) :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
0.25 MHz
Package Length :
1.11 mm
Package Height :
0.65 mm
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Supplier Device Package :
0402
Reference Standard :
AEC-Q200
Case/Size Code :
0402
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Shielded :
No
Inductance :
2.5 nH
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
Datasheets
0402DC-2N5XJRW
0402DC-2N5XJRW datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD