0402B563M100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402B563M100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.056UF 10V X7R 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
0.5
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
0.5
Multilayer :
yes
Negative Tolerance :
20
Ratings :
Size Code :
Positive Tolerance :
20
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Class :
Class 2
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
X7R
Termination :
Standard
Lead Style :
Lead Spacing :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Tolerance :
20 %
ECCN Code :
EAR99
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
SIZE(GENERAL)
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Walsin
Capacitance :
0.056uF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Brand :
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
10V
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS :
Details
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
0402B563M100CT
Walsin Technology 0402B563M100CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 15% 20% 0.056uF